HAKKIMDA

Ömer Faruk Gülşen

11 Mayıs 1954 yılında Muş'ta doğmuş, ilk orta ve lise eğitimini burada, Meslek Yüksek Okulu elektrik bölümünü ise Diyarbakır'da tamamlamıştır.

Doğanın acımasız kucağında yaşamına başlayan Gülşen, çocukluk yıllarından itibaren doğayla barışık yaşamanın ve ona zarar vermemenin gerekliliğine, insanın da doğanın bir parçası olduğuna inanarak doğayın öğrenme ve keşfetme duygusuyla yoğrulmuştur.

Muş ili dağcılık temsilcisifutbol, voleybol, ve atletizm sporlarında sporcu, çalıştırıcı hakem, ve yönetici olarak görev yapmıştır.

1976 yılında T.D federasyonu'nun tüm eğitimlerini tamamlamıştır. Dağcılık sporunda ve yaşamında örnek kişiliğiyle sporculara önderlik yapmıştır..

1989 yılında Antalya'ya yerleşmiştir. Antalya Toroslar Doğa Sporları (TODOSK) üyesi ve daha sonra da aynı kulübün başkanı olarak dağcılık sporunun bu ilde gelişmesine ve Beydağlarının tanınmasına büyük katkısı olmuştur.

Gezdiği yerlerdeki güzellikleri ölümsüzleştirmek amacıyla fotoğraf çekmeye başlamış ve büyük bir arşiv oluşmuştur. Bir çok ilde saydam gösterisi yaparak bu güzellikleri izleyicileriyle paylaşmıştır.

Çevrecilik konusunda son derece duyarlıdır. İnsanlarla iletişim kurmada ve onlara yaklaşmada ustadır. 1997 yılından itibaren Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmüştür. Türk dağcılığının gelişimi için çalışmalarına devam etmektedir.

T.D federasyonu bünyesinde yapılan eğitim kamplarının çoğunda Kamp Müdürü ve yönetici olarak görev alarak yüzlerce yüzlerce sporcunun iyi birer dağcı olmasına yardımcı olmaktadır. Dağcılığı tutku olarak değil yaşam biçimi olarak benimser.

Yurdumuzdaki tüm zirvelere defalarca tırmanmıştır. Yurt dışında değişik ülkelerde Türk Dağcılığı'nı başarıyla temsil etmiştir. 1999 yılında Pamir dağlarına giderek milli sporcu ve orada üstün başarı göstererek dünyanın en güçlü dağcısı ünvanını almıştır. Yılın dağcısı seçilmiştir. Doğa fotoğrafçısıdır.

1989 yılında yaşamaya başladığı Antalya'da Merkezi ve kıyı Beydağlarının flora, hayvan varlığı Jeolojik yapı, rota ve sosyal yapısını inceleyerek bu değerli bilgilerini kitap halinde doğaseverlerin ve dağcıların hizmetine sunmuştur. Şuan Likya bölgesinde dağları ve Likya bölgesinin yürüyüş rotaları adı altında iki kitap çalışması vardır. Değişik dergilerde Likya bölgesini anlatan yazılarıda yayınlanmaktadır.

ESERLERİ;

1- Likya'nın Dağları ve Yaylaları

2- Pamirler Ekspedisyonu

3- Doğa'da faydalı bilgiler

       
|antalya ev temizliği|antalya koltuk temizleme|antalya apartman temizlik|