LİKYA YOLU

 

adressler

Likya Yolu

Likya yolu, Likya yolu yürüyüşü, Likya yolu rehberi, Fethiye'den başlayıp Antalya'ya kadar uzanan Likya yolu, Teke yarımadasındanki patika yollarının bir kısmının işaretlenerek haritalanmasıyla oluşturulmuş doğa ve yürüyüş rotasıdır. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır. Paralel kırmızı ve beyaz çizgi, yürüyüşçülere yolun yönünü gösterir. Yol boyunca kaya ve ağaçlar üzerinde bu gibi çok sayıda işaret vardır. Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır. Çeşitli kaynaklarca[kaynak belirtilmeli] dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu'nda yapılmıştır.  

Rotalar

*OVACIK--FARALYA-KOZAĞAÇ KİME ÜZERİNDEN....7 SAAT..12.KM *FARALYA-KABAK PLAJI..3 SAAT..5 KM *KABAK'TAN--ALINCA'YA.....3 SAAT.40 DK...4 KM.. *ALINCA'DAN--BOĞAZİÇİ VE SDYMA'YA (ALTERNATİF)...4.S.55.DK.8 KM. *ALINCA'DAN...SAÇAKLI,GE VE BEL'E ALTERNATİF ROTA.4 S.50.DK..12.KM. *DODURGA--SDYMA'DAN-BEL VE GAVUR AĞILINA....11.KM *GAVURAĞILINDAN--KSANTHOS'A-PYDNAL VE LETON ZERİNDEN ..6 S.30 DK. 15 KM. *KSANTHOS'TAN AKBEL'E-ÇAVDIR,İNPINAR VE ÜZÜMLÜ ÜZERİNDEN 6 S...17.KM *AKBEL'DEN ..PATARA'YA--DELİK KEMER ÜZERİNDEN.5.S...11.KM *PATARA'DAN--KALKAN'A--YALIBURUN VE DELİKKEMER ÜZERİNDEN 7.30 DK..13.KM *KALKAN'DAN--BEZİRGAN'A 4 S..20 DK. 8.KM *BEZİRGAN'DAN-GÖKÇEÖREN'E--AMBARARASI TEPESİ ÜZERİNDEN..7 S.40.DK....13.KM *GÖKÇEÖREN'DEN..ÇUKURBAĞ'A--HACIOLAN VE PHELLOS ÜZERİNDEN..6.S.50.DK. 18.KM *ÇUKURBAĞ'DAN--KAŞ'A 2 S.40 DK...6.KM. *KAŞ'TAN--LİMANAĞZI'NA...2 S.....6.KM. *LİMAN AĞZIN'DAN--BOĞAZCIK'A..7 S.40 DK....15.KM. *BOĞAZCIK'TAN--APERLAE VE ÜÇAĞIZ'A...8 S....10.KM. *ÜÇAĞIZ'DAN-ÇAYAĞZI'NA..6S.40.DK. *ÇAYAĞZIN'DAN--MYRA'YA..7 S.30.DK. *MYRA'DAN-BELÖREN-ZEYTİN-ALAKİLİSE-BELLOS-BELEN-VE FİNİKE'YE.20.S....32.KM. *FİNİKE'DEN-KARAÖZ'E-MAVİKENT ÜZERİNDEN 6 S.....25.KM. *KARAÖZ'DEN--ADRASAN'A-GELİDONYA FENERİ ÜZERİNDEN..8.S.50.DK...17.KM. *ADRASAN'DAN--ÇIRALI'YA-MUSA DAĞI VE OLYPOS ÜZERİNDEN..8.S.25.DK..12.KM. *ÇIRALI'DAN ---BEYCİK MAHL..ALTERNATİF ROTA...7 S..15.DK...13.KM. *BEYCİK MAHL.-YUKARI KUZDEREMAH.ALTERNATİF ROTA.-TAHTALI DAĞI ÜZERİNDEN.6.35.DK...9.KM *YUKARI KUZDERE MAHL--GÖYNÜK YAYLASINA--6 S.35.DK...13.KM. *ÇIRALI'DAN--TEKİROVA'YA.ALTERNATİF ROTA..8 S...14.KM. *TEKİROVA'DAN--ROMA KÖPRÜSÜ'NE PHASELİS ÜZERİNDEN ALTERNATİF ROTA..6 S.25.DK...11.KM. *ROMA KÖPRÜSÜNDEN--GÖYNÜK YAYLASINA ALTERNATİF ROTA..6 S.20.DK...10.KM. *GÖYNÜK YAYLASINDAN---GÖYNÜK'E..7 S.20.DK..14.KM. *GÖYNÜK'TEN--GÖYNÜK KANYONU ROTASINDAN-HİSAR ÇANDIR MAHL..10 S.10.DK..17.KM. *HİSARÇANDIR MAHL--GEYİKBAYIRI MAHL..ÇANDIR ÇAYI ÜZERİNDEN-ÇİTDİBİ--6 S.40.DK..14.KM. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 günlük ayrıca bir proğram

1.GÜN : OVACIK – FARALYA - ALINCA 2.GÜN : ALINCA – BELCEĞİZ – BEL KÖYÜ 3.GÜN : BEL KÖYÜ–GAVURAĞILI–PYNDAİ 4.GÜN : PYNDAİ – LETOON – XSANTOS 5.GÜN : KINIK – ÇAVDIR – AKBEL 6.GÜN : AKBEL - PATARA - KALKAN 7.GÜN : AKBEL – BEZİRGAN – ÇUKURBAĞ 8.GÜN : ÇUKURBAĞ – KAŞ 9.GÜN : KAŞ – LİMANAĞZI – UFAKDERE 10.GÜN : UFAKDERE – KILINÇLI – APERLİA 11.GÜN : APERLİA – ÜÇAĞIZ – DEMREE 12.GÜN : DEMRE – MUSKAR – ALAKİLİSE 13.GÜN : ALAKİLİSE – BELOS – FİNİKE 14.GÜN : FİNİKE – KARAÖZ - GELİDONYA 15.GÜN : GELİDONYA FENERİ - ADRASAN 16.GÜN : ADRASAN - OLYMPOS-çıralı 17.GÜN : OLYMPOS -ULUPINAR- BEYCİK 18.GÜN : YUKARI BEYCİK - GEDELME--( OVACIK--GÖYNÜK KANYONU) 19.GÜN : GEDELME - GÖYNÜK KANYONU 20.GÜN : KANYON - HİSARÇANDIR MAH. 21 GÜN :HİSARÇANDIR - ÇITDİBİ - G.BAYIRI (EKLEME YAPILDI) **************************************************************************************************************

ÖNEMLİ NOTLAR

NE KADAR DENİLSE BİLE İŞARETLENMİŞ ROTALARIN TAMAMI DAHA ÖNCEDEN SPONSOR FİRMALAR TARAFINDAN YAPILMIŞTI. FAKAT DAHA SONRA HİÇ BİR ŞEKİLDE İŞARETLEMELER YENİLENMEDİ. DURUMLARI İYİ DEĞİL. KİMİSİNİN BAHÇESİNDEN GEÇMİŞ-KİMİSİNİN TARLASINDAN GEÇMİŞ VE ORMANLARDAN GEÇMİŞ. GEÇİLEN YERLERİN ÇOĞU ÇİTLERLE KAPATILMIŞ OLUP PATİKALARIN BİR BÖLÜMÜASFALTLANMIŞTIR. KİMİSİ HEKNİ İÇİN LOKANTASINA YADA PANSİYONUNA ÇEVİRMİŞTİR. BU DURUM KARŞISINDA HARİTALARI YENİLENMİŞ OLUP SÜREKLİ DEĞİŞMİŞTİR. İŞARETLER VE YOLARIN DURUMU PEK İÇ AÇICI DEĞİLDİR. BAZI YERLERDE ÇÖPLERDEN GEÇİLMEMEKTEDİR. İÇME SULARININ KITLIĞI VE PANSİYONLARIN YETERSİZLİĞİ BU ETK SAYISINI İYİCE DÜŞÜRMÜŞTÜR. EN UYGUN MEVSİM..MART-NİSAN VE MAYIS--EKİM -KASIM-ARALIK AYLARIDIR. ÇADIR KAMP YERLERİ MEVCUUTUR FAKAT İÇME SUYU AZ SAYIDADIR. İÇME SULARINIZI BULUNDURNUNUZ. ALIŞ VERİŞ İÇİN AZ DA OLSA BAKKAL BULUNUR.. GÜVENİLİR YOLLARDIR. KAYBOLMA RİZKİ ÇOK FAZLA DEĞİLDİR.MUTLAKA REHBER ALINIZ.

LİKYA BÖLGESİ

Likya, Pamfilya, Pisidia gibi üç antik bölgesinde 150’den fazla antik kenti barındıran Antalya aslında dağlık bir il olup  dağlarında yaylalar,orman alanları, doruklar, kanyonlar vb yer almaktadır.

         Antalya Dağları üç bölümde ele alınabilir; Beydağları, Akdağlar ve Batı Toroslar. Aslında Beydağları ile Akdağlar Batı Toroslar’ın parçaları; ancak Akdağlar’la Beydağları, ilin batısındaki Likya Bölgesi içerisindeler; Antalya Körfezi’nin kuzeyinde sona ermiş gibi durup, öteki silsilelerin sonradan başlamasına neden olurlar; Bu nedenle üç ayrı bölüme kısaca göz atacağız.

Beydağları kendi aralarında 5 bölüme ayrılır. Bunlardan ilki olan “Tahtalıdağlar” veya bir diğer isimleriyle “Teke Torosları”, Kemer yakınlarındaki Tahtalıdağ(2366m)’dan başlayıp kuzeydeki  “Bahçealtı Vadisi” ne dek uzanır. Antalya’nın en sarp ve keskin zirveleri bu dağlarda. İçlerinde  Teke Dağı(2155m), Dazkır Tepesi(2014m), Kavak Dağı(1448m), Deliklidağ(1654m), Çamdağ(1350m), Sarıçınar Dağı(1811m), İnceeriş Dağı(1630m), Çalbalı Dağı(1651m)göze çarpıyor. TV Kulesi de Sarıçınar Dağı’nın zirvesinde kurulu. Tahtalıdağlar kızılçam ve karaçamın yanısıra ardıç ve sedir ormanları açısından da çok zengin. --Konyaaltı Plajı’ndan bakıldı mı sanki Bahçealtı Vadisi’nin kuzeyinden başlar gibi görünen, ancak gerçekte Yarbaşçandır Köyü’nün bulunduğu vadinin batısından yükselen “Bakırdağları” silsilenin ikinci grubu. Yaz aylarında gündoğumu sırasında bakıra çalan kızıl renge bürünen  Bakırdağları ,adını bu nedenle almaktalar.Antalya’nın Kayak Merkezi Saklıkent’in de içlerinde bulunduğu Bakırdağları’nın en yüksek üyesi Tunçdağı(2651m), Tunçdağı’nı, tepesinde TÜBİTAK’a ait gözlemevi bulunan Bakırtepe(2547m) , Saklıdoruk(2503m), Alabelen(2422m), Karadağ(1980m) izliyor.Antalya’nın en kalabalık yaylaları olan Fesleğen, Sakarpınar, Şekerevler, Karçukuru yaylaları burada.Ormanca fazla zengin olmayan Bakırdağları’nda Saklıkent’e giderken çam ve ardıç ağaçlarından oluşan küçük ormanlar görülebiliyor. Aralarında pek az da sedir var. Bakırdağları’nın kuzeyindeki Pozan Dağı(2774m), Merkezi Beydağları ile Bakırdağları’nın birbirlerinden ayırıyor. Aynı zamanda Alakır Vadisi ile de Tahtalıdağlar’dan ayrılan Merkezi Beydağları tüm Beydağları’nın en yüksek zirvelerine sahip.Antalya’nın yanısıra Batı ve Güneybatı Anadolu’nun en yüksek zirvesi Kızlarsivrisi(3070m) Merkezi Beydağları’nda. Eteklerindeki sedir ormanlarıyla ülkemizin yanısıra dünyada da hatırı sayılır öneme sahip Kızlarsivrisi’nin dışında Çeştepe(2930m), Kartalkaya(2947m), Ziyaret Dağı(2825m), Hamaylı Dağı(2614m --Merkezi Beydağları’nı batıya doğru devam ettiğinizde, Elmalı-Finike karayoluyla ayrılan Güneybatı Bölümü Beydağları önünüze gelir.1000-2000 yıllık sedirler, ardıçlarıyla ünlü Çığlıkara Yaylası, Dokuzgöller Yaylası bu silsile içinde.Her ne kadar adında dokuz sözü olsa da sadece su birikintilerine sahip Dokuzgöller Yaylası, barındırdığı ormanevleri, sedir ormanları ve bakir zirveleriyle kayda değer.Alacadağ(2328m), Kohu Dağı(2505m), Susuz Dağlar(Geyiksulağı Zirvesi-2083m), ayrıca 2000 metreyi geçen pekçok zirvesiyle dağcıları bekleyen Güneybatı Bölümü Beydağları, vahşi hayvan potansiyelince de çok zengin.Ayı,tilki,yabani at görülebilmekte.Merkezi Beydağları ile arasında Avlan Gölü de  bulunuyor.

         Beydağları’nın beşinci grubunu, Termessos antik kenti civarında bulunan “Termessos Havalisi Dağlar” oluşturuyor. Kocadağ(1663m), Kızlar Dağı(1578m), Katran Dağı(1486m),Avlağı Dağı(1265m), Suluandız Dağı(1180m) önemli zirveleri. Orman alanları açısından zengin dağlarda yaban keçileri, vaşaklar, tilkiler yaşıyor. Bölgenin büyük bölümü Milli Park alanı.

         Akdağlar dediğimiz silsile, Kaş’ın Gömbe kasabası yakınlarındaki Akdağ(3014m) ile başlıyor, Korkuteli’nin Mamatlar Köyü yakınınındaki Kızılcadağ(2591m) ile son buluyor.Gölce zengin dağlar arasındaki  Akdağlar’da ayrıca Elmalı-Aksivri(2490m). Mertmenli Dağı(2044m), Tufan Dağı(2079m), Tavşancıl Dağı(2126m), Sakarkaya(2086m), Elbiş Dağı(2596m), Yumru Dağ(2760m) dikkatleri çekiyor.    Ünlü Uçarsu Şelalesi ile Subaşı deresi  Gömbe’deki Akdağ’da. Bunlar, Güneybatı Bölümü Beydağları ile Akdağlar’ı birbirinden ayıran ve DSİ tarafından inşa edilmiş Çayboğazı Barajı’nı besleyen 5 dereden ikisi. Karagöl, Yeşilgöl, Baranda Gölü, İkizgöller Akdağlar’daki göllerden sadece birkaçı.

Batı Toroslar’a gelince, onlar da kendi aralarında bazı bölümlere ayrılabilirlerse de bu ayrımları diğerleri gibi net değil.Antalya’nın kuzeyinden başlayıp Alanya’ya kadar uzanıyorlar; tabii bu durum sadece Antalya ili için geçerli; haritalarda Batı Toroslar neredeyse Niğde’deki Aladağlar’a kadar uzanmakta. İçlerinden ırmak düzeyinde akarsular akıyor. Antalya ovalarını sulamakta kullanılan akarsular Aksu, Köprüçay,Manavgat ve Dim Çayı.Ayrılabildiği parçalarına göz atarsak, Aksu ve Köprüçay arasında yükselen Sarp Dağları(Ovacık-2003m,Bozburun-2504m), Köprüçay ile Manavgat arasında bulunan Dedegöl Dağları(Dedegöl zirvesi-2992m,Yönsüz Dağlar grubu-2280m, Emeredin-2405m, Çürük-2222m), Manavgat_Alanya arasındaki Geyik Dağları(Giyi Dağı-2877m, Karayılan Dağı-2487m, Barçın Dağı-2720m) dikkatleri çekmekte. Ayrıca Geyik Dağları, Toroslar’da  nadide olarak bulunan “Toros Göknarı” ağaçlarının oluşturduğu ormanlarca zenginler. Özellikle Akseki yöresinde bu tür ormanlara çok rastlanıyor. Temuçin  Aygen tarafından bulunan Altınbeşik Mağarası da İbradı’da. Ayrıca Antalya’nın Hurma Köyü yakınlarındaki Bahçealtı Vadisi’nde ilkbaharda akan Gökdere’de kayaların aralarında oluşan doğal havuzcuklar, yüzmek isteyenler için ideal alanlar. Benzeri yerlere Kemer yöresinde de rastlamak mümkün.

 

LİKYA YOLU HARİTALARI

LİKYA BÖLGESİ DAĞ ÇİZİMLERİ

  likya-yolu   adressler

|antalya ev temizliği|antalya koltuk temizleme|antalya apartman temizlik|